Zobaczmy to w kinie! Książki, które powinny zostać zekranizowane

6 minut czytania

Albo twierdzicie zawzięcie, że “książka jest zawsze lepsza od filmu” i patrzycie z niechęcią na filmowe ekranizacje ulubionych powieści w obawie, że film zniszczy waszą wizję, albo przeciwnie - tak jak ja oglądacie z równym zapałem, co czytacie, z radością porównujecie film z oryginałem i wypatrujecie z nadzieją adaptacji książek, które lubicie.

No i niektóre książki przecież aż się proszą, by przenieść je na ekran! Gdyby jakieś studio filmowe szukało genialnych pomysłów, to spokojnie, ja pomogę. Oto kilkanaście książek, których ekranizacje bardzo chcę zobaczyć.
To taka moja lista życzeń. Fantazjuję sobie na całego. Wybierałam książki, które nie zostały jeszcze zekranizowane i za robienie filmu nikt się na razie nie zabiera albo te, których adaptacje teoretycznie mają powstać, ale całe przedsięwzięcie jest na tak wczesnym etapie, że trudno powiedzieć, co (i czy w ogóle coś) z tego wyjdzie.

Wiedźmin, Andrzej Sapkowski

Na początek jedyna książka/seria, która teoretycznie została już zekranizowana. Ale, powiedzmy sobie szczerze, wszyscy chcemy o tej ekranizacji na zawsze zapomnieć… Pomarzymy? Prawdopodobnie ideałem byłby wysokobudżetowy serial, taki z prawdziwego zdarzenia. Tak, Gra o tron mogłaby być tu pewnym wzorcem - bo pokazuje, jak zrobić świetny serial fantasy, który ciągnie za sobą tłumy i trafia do mainstreamu. Wiedźmin ma swoich czytelników za granicą, a gra jest bardzo popularna na świecie, ale i tak nie jestem pewna, czy stacja pokroju HBO pokusiłaby się o kręcenie tej serii. A w polskiej telewizji wciąż tego nie widzę. Nie upieram się jednak przy serialu, bo z Wiedźmina może być też rewelacyjny film (kilka rewelacyjnych filmów!). Byle uchwycić humor i charakter tych książek, dobrać niezłych aktorów i nie odstawić chałtury przy scenografii i efektach specjalnych.
Plany i plotki: Zaczęłam pisać ten tekst jeszcze zanim Internet zelektryzowała wieść, że Wiedźmin Tomasza Bagińskiego jest znacznie bliższy powstania, niż mogłoby się wydawać. Do tej pory mieliśmy tylko jedną lakoniczną informację,  a potem długo, długo nic. A jednak, podobno Platige Image ma współpracować z hollywoodzkim studiem, scenariusz pisze amerykańska scenarzystka, a całość ma być angielskojęzyczna. No dobra, ja czekam i w Bagińskiego wierzę. W Internecie można też poprzeć petycję o stworzenie serialu przez HBO, Starz lub Netflix. Do tej pory podpisało ją już ponad 33 tysiące osób.

Wszystko, co lśni, Eleanor Catton

Widzę to jako serial lub miniserial BBC. Z dobrymi aktorami, z ładną scenografią, ze wszystkim na swoim miejscu. Z klasą, jak to BBC już potrafi zrobić. Byle nie wpaść przy tym w pułapkę nudnej poprawności, byle udało się wyciągnąć z tej książki trochę magii.
Plany i plotki: Google mówi, że moje marzenia się spełniły i BBC rzeczywiście planuje robić ten serial. Na razie ostatnie informacje pochodzą z lutego 2014. Trudno powiedzieć, czy coś z tego będzie. Trzymam kciuki.

Flawia de Luce, Alan Bradley

O, tak, bardzo proszę! Proszę o świetny, klimatyczny serial, który ujmie wszystko, to, co we Flawii jest najfajniejsze. Ma być z humorem, z polotem, z mnóstwem barwnych postaci. I to wszystko w cudownej scenerii Anglii lat 50.! Tylko trzeba znaleźć idealną aktorkę do roli Flawii, jedenastoletniej chemiczki i detektywki. Swoją drogą nie pogardziłabym też ciekawą, oryginalną animacją.
Plany i plotki: Podobno serial ma powstać. Sam Mendes zakupił prawa do Flawii w 2012 roku, na razie jednak to wszystko stoi w miejscu.

Błękitny zamek, Lucy Maud Montgomery

Nic nie poradzę, jestem przywiązana do tych sentymentalnych powieści Montgomery… A największą sympatią darzę Błękitny zamek. I trzeba przyznać - mogłaby być z tego śliczna, urocza i naprawdę zabawna komedia romantyczna.
Plany i plotki: Cisza.

Terror, Dan Simmons

Czytałam i myślałam, że mógłby być z tego rewelacyjny serial. Materiału jest akurat tak na kilkanaście odcinków. Wziąć do tego świetną obsadę, pokazać sytuację bohaterów z całym jej mrokiem i chłodem. I voilà, naprawdę, z  tego mogłoby wyjść coś bardzo, bardzo dobrego.
Plany i plotki: Ktoś już pomyślał podobnie jak ja, bo ten serial miał powstać dla telewizji AMC. Ale AMC się nie zdecydowało. Może jednak? Ktoś? Kiedyś? Coś?

Saga księżycowa, Marissa Meyer

Otóż ja życzę sobie, żeby Saga księżycowa była następną hitową serią dla młodzieży w kinach. Myślę, że dystopie powinniśmy już zostawić w spokoju, pora na coś innego. Saga księżycowa też rozgrywa się w przyszłości, ale wykorzystuje baśniowe schematy. Akcja, humor, mnóstwo barwnych postaci - myślę, że Saga mogłaby się świetnie sprawdzić na dużym ekranie. Nie jestem pewna, czy chciałabym, żeby zrobił ją akurat Disney, ale… hmm, Disney ostatnio, kręcąc aktorskie wersje swoich najpopularniejszych animacji, zjada już własny ogon. Jasne, pobiegnę szczęśliwa do kina na Piękną i Bestię (obsada!), ale… na miejscu Disneya zainetersowałabym się książkami Marissy Meyer (przy czym to zdecydowanie powinien być film aktorski, nie animacja). Serio. Tym bardziej, że za granicą są naprawdę bardzo popularne. A u nas? Gdyby wyszedł film, na pewno ktoś wreszcie zdecydowałby się na wydanie pozostałych tomów.
Plany i plotki: Już wielokrotnie widziałam tu i tam informacje, że Marissa Meyer sprzedała prawa do ekranizacji. Ale raczej trudno mi było znaleźć oficjalne potwierdzenie w sieci. Wikipedia twierdzi, że to prawda, ale studio trzyma to na razie w tajemnicy. Hmm.

Za ścianą, Sarah Waters

BBC już parokrotnie brało się za ekranizowanie prozy Waters. Była Złodziejka, było Muskając aksamit, była Niebezpieczna więź. Ale Za ścianą jeszcze nie było. No to może tym razem jednak spróbujemy z filmem kinowym? Za ścianą doskonale się nadaje - będą kostiumy z epoki, barwne lata 20., będzie dużo emocji, dużo tajemnic… Będzie świetnie przedstawiona warstwa obyczajowa i niebanalny wątek kryminalny. Weźmy do tego jakiegoś uznanego reżysera i zatrudnijmy znanych, dobrych aktorów. Można startować do Oscarów.
Plany i plotki: Cisza.

Piaskowa góra, Joanna Bator

Mogłoby być trochę trudniej, trzeba by to zrobić z pomysłem… Problematyczne mogłoby okazać się znaczne rozciągnięcie akcji w czasie. Może nie byłoby też łatwo oddać specyficzny klimat stworzony przez Bator, ale taka próba mogłaby się opłacić. Gdyby polska telewizja była BBC, nieźle sprawdziłby się miniserial. Ale nie jest… więc może po prostu film?
Plany i plotki: Za Piaskową górę nikt się na razie nie zabiera, ale ma za to powstać Ciemno, prawie noc na podstawie Bator. Zdjęcia startują w 2016, reżyseruje Borys Lankosz. Przyznam, że wygląda to obiecująco.

Córka dymu i kości, Laini Taylor

Tutaj to już fantazjuję na całego. Widzę Córkę dymu i kości w reżyserii Miyazakiego (którego wielbię!). Miyazaki wprawdzie powiedział, że Zrywa się wiatr będzie jego ostatnim filmem, no ale… Córka dymu i kości doskonale pasuje do poetyki i estetyki Miyazakiego i, chociaż nie wpadłam na to od razu, mogłaby bardzo dobrze i pięknie wyglądać jako animacja. No ale tak, to musiałby być Miyazaki. Naprawdę, to ten sam rodzaj magii.
Plany i plotki: Nie, Miyazaki chyba nie zamierza robić tego filmu. Prawa do ekranizacji ma za to Universal. Ostatnie wiadomości w Internecie pochodzą z 2013 roku. Znalazłam też wywiad z autorką z 2014, w którym mówi, że powstał wstępny scenariusz. No, zobaczymy.

1Q84, Haruki Murakami

Nie jestem pewna, jak tu zagrać z długością… Prawdopodobnie najlepiej sprawdziłyby się trzy filmy, ale to mógłby być też serial. W każdym razie 1Q84 miałoby szansę świetnie wypaść na ekranie! Oddanie charakteru prozy Murakamiego nie byłoby takie proste, ale gdyby się udało…! 1Q84 to moja ulubiona (obok Norwegian Wood, które już zostało zekranizowane) powieść Murakamiego - mieszanina akcji, fantasy i romansu z dodatkiem charakterystycznej dla Murakamiego dozy absurdu mogłaby dać podstawy dla świetnego filmu.
Plany i plotki: Chyba nic.

Miniaturzystka, Jessie Burton

Jaki to byłby śliczny, wciągający film! XVII wiek, zimowy Amsterdam, mroczne tajemnice i zagadka pewnej miniaturzystki…  Dałoby się z tego zrobić przepiękne, inteligentne kino kostiumowe. Oglądałabym - w jakiś zimowy wieczór, z kubkiem herbaty w ręce, otulona kocykiem…
Plany i plotki: Podobno ma być miniserial. Zabierają się za to ludzie, którzy stworzyli Wolf Hall (obejrzałam dwa odcinki, bo było jakieś nudne). Wieści z tego roku.

Cyrk nocy, Erin Morgenstern

Powiedzmy sobie szczerze, cyrki są bardzo filmowe. Magiczne sztuczki? Iluzjoniści? Kino to lubi. I chociaż to nie jest książka, którą byłam jakoś szczególnie zachwycona, to myślę, że może sprawdzić się świetnie na dużym ekranie. Ale zróbcie to ładnie, proszę.
Plany i plotki: Coś tam niby się dzieje. Informacji jest dużo, ale większość sprzed jakichś dwóch lat, nic świeższego. Podobno scenariusz ma pisać scenarzystka ostatniej Jane Eyre.

Czas żniw, Samantha Shannon

Tak, tak, tak! Chcę świetnie zrobionego filmu, chcę inteligentnego kina rozrywkowego, chcę jak najlepszego przedstawienia wizji Samanthy Shannon. Chcę Londynu, chcę Oksfordu, chcę magii. Może wyjść z tego coś wspaniałego.
Plany i plotki: Prawa do ekranizacji ma Fox. Producentem ma być Andy Serkis. Scenariusz chyba się pisze. Trzymam kciuki!

Macie swoje pomysły?

ultramaryna