Myszy i ludzie, John Steinbeck

AUDIOBOOK. Czyta Adam Tkaczyk.

Myszy i ludzie to bardzo prosta historia, która niesie sobą ogromny ładunek emocjonalny i porusza niezwykle trudne kwestie.

George i Lennie wędrują razem od farmy do farmy w poszukiwaniu pracy. Obdarzony niezwykłą siłą (czasem niebezpieczną dla niego lub dla otoczenia) Lennie jest niedorozwinięty umysłowo - George sprawuje zatem nad nim opiekę. Mają jedno wielkie marzenie - chcą odłożyć trochę pieniędzy, kupić małą farmę i osiąść tam na stałe. Szczególnie ważne jest to marzenie dla Lenniego, który nie może się doczekać własnej hodowli królików.

Główni bohaterowie to tacy wieczni tułacze - nigdzie nie zagrzali na dłużej miejsca, wędrują od farmy do farmy. Gdzieś na horyzoncie majaczy wprawdzie ta wyśniony kawałek ziemi, ale to tylko takie piękne marzenie, które będzie naprawdę trudne do zrealizowania. A jednak dla Lenniego ta farma to taka ziemia obiecana, wymarzony raj pełen królików, cel w życiu. I nawet patrzący trzeźwo na rzeczywistość George zdaje się hołubić to marzenie. To ich wspólny cel - i jako taki jest to jedna z podstaw ich przyjaźni. Przyjaźni pięknej i prawdziwej, ale też bardzo trudnej. Dla George opiekowanie się niedorozwiniętym Lenniem to ogromne poświęcenie, przyjmowane jednak jako coś naturalnego.

Myszy i ludzie audio cov

Steinback stawia swoich bohaterów przed strasznymi problemami i bardzo trudnymi wyborami. Wydarzenia nieubłaganie wiodą do dramatycznego punktu. Myszy i ludzie to prosta historia o prostych ludziach, która prostymi słowami opowiada o rzeczach niesłychanie trudnych. Pobyt George'a i Lenniego na farmie doprowadzi do dramatycznych wydarzeń, które zmuszają do zastanowienia się nad przyjaźnią, złem, wybaczeniem. I nie ma prostych odpowiedzi, nie ma łatwych wyjaśnień. Steinback przywiązuje nas do swoich bohaterów, a Myszy i ludzie stają się przez to jeszcze bardziej wypełnione emocjami. Wiemy, że wydarzenia zmierzają do jakiegoś złego końca i mamy poczucie, że nic nie da się zrobić. Zdajemy sobie sprawę, że piękne marzenie o wspólnej farmie nie zostanie spełnione i prawdopodobnie wie o tym też George. A jednak dla naszych bohaterów ten mit jest spajający, tworzy ich przyjaźń, zmusza do jakiegokolwiek działania, oddala od rozpaczy. Tak samo czytelnik zdaje się kurczowo trzymać tej nadziei, wciąż, choćby w małym stopniu, wierzy, że jednak im się uda. George i Lennie dzięki marzeniu o farmie przywiązują się do siebie, czytelnik przywiązuje się do nich. Dlatego wydarzenia z książki są bardziej wstrząsające.

Myszy i ludzie to mądra, bogata emocjonalnie powieść, która pozostawia po sobie pewien ślad. Steinback buduje obraz społeczeństwa wielkiego kryzysu, tworzy wiarygodne sylwetki bohaterów, stawia ich w konkretnych, trudnych sytuacjach życiowych i pokazuje ich dramatyczne wybory. Historia George'a i Lenniego zostaje gdzieś w pamięci, odciska w czytelniku swoje piętno.

------------------
Kup "Myszy i ludzie" i Matrasie! Darmowa dostawa do najbliższej księgarni.