Czytam Europę – wyzwanie literackie

1 minuta czytania

Przypuszczam, że w tym roku raczej nie wybierzemy się na zagraniczne wakacje. Nic to, bo zawsze możemy podróżować na papierze. Proponuję Wam wycieczkę w nieznane Wam (literacko) miejsca Europy.

Bo jestem pewna, że przeciętny czytelnik tych nieodkrytych miejsc w Europie ma całkiem sporo. Prawda jest taka, że czytamy głównie książki polskie i angielskojęzyczne. Pewnie, trafiają się też jakieś z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Ale z Rumunii? Z Grecji, Holandii, Ukrainy, Słowacji, Islandii? Rzadziej, jeśli w ogóle, prawda? Jeśli też macie poczucie, że część Europy zaniedbaliście pod kątem czytelniczym, to zapraszam do wyzwania ;)

Chodzi o to, żeby znaleźć takie kraje, z których nie czytało się NIC. Nada, null, niente. Jestem pewna, że coś znajdziecie. A nawet jeśli jesteście czytelniczymi koksami i „zaliczyliście” każdy kraj w Europie, to prawdopodobnie są takie rejony, które macie „zwiedzone” jednak słabo. Zlokalizujcie je, a potem… wybierzcie książki i czytajcie.

Żeby było łatwiej, przygotowałam stronę wyzwania. Znajdziecie na niej interaktywną mapkę. Możecie po niej klikać i szukać propozycji książek z różnych państw. Możecie też zaznaczyć wszystkie państwa, które macie „zaliczone” i wylosować sobie przykładowe wyzwanie z pozostałymi krajami.

(Dziwne, rzeczy, które ludzie robią z nudów w czasie pandemii – w moim wydaniu.)

Będę też wdzięczna za pomoc, bo były takie państwa, które sprawiły mi jednak trochę trudności. Jeśli znacie książki z Czarnogóry, Armenii, Estonii, Mołdawii… Będzie super, jeśli coś podrzucicie (także z innych krajów)! :)

Wyzwanie jest raczej długoterminowe – trzy miesiące, od 18 maja do 16 sierpnia. Można dołączyć w każdej chwili i samemu wybrać liczbę książek do przeczytania/krajów do zwiedzenia. Ja planuję pięć, na ten moment:

  1. BułgariaFizyka smutku, Georgi Gospodinow
  2. IslandiaBlizna, Auður Ava Ólafsdóttir
  3. SłowacjaZdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej), Pavol Rankov
  4. UkrainaInternat, Serhij Żadan
  5. CyprAlbum z opowieściami, Antonis Georgiou

Będzie miło, jeśli się przyłączycie, a jeszcze milej, jeśli poślecie wieści o wyzwaniu w świat ;)


Zainspirował mnie wyścig na „przeczytane” kraje w Europie, który ostatnio prowadzę z kolegą. Pozdrawiam, jeśli czytasz :D

Strona wyzwania -> czytamswiat.netlify.app/europa

ultramaryna